Tym razem Oldboy przedstawia słówko które nie występuje w żadnym z ważnych, popularnych, zawierających bardzo dużo słów słowników.
Oldboy myślał, że pierwszy wpadł na to określenie ...
... ale nie tak łatwo w dzisiejszych czasach, gdy tysiące ludzi siedzi przy komputerach i kombinuje, stworzyć dobrze skonstruowane, sensowne, potrzebne, nowe słowo. Mimo to osiągnięcie jest niezłe - Google zwróciły tylko 41 trafień tekstów, zawierających ten neologizm. Dla porównania, dla słowa 'ekspres' wrzuconego do wyszukiwarki Oldboy otrzymał - tak to nie żarty - 3 200 000 tekstów zawierających to słowo.
Metoda ta - sprawdzanie popularności słowa poprzez googlowanie (googlowanie - 63 200 trafień i także słowo jeszcze nie dopuszczone w słownikach) jest uznawana za całkiem dobry miernik tego, czy słowo jest powszechnie znane, czy jest modne i w końcu (przez niektórych bardzo nowoczesnych językoznawców) czy takie słowo w ogóle istnieje.
Oldboy uważa oba wcześniej użyte neologizmy za bardzo dobre, trafne i pożyteczne słowa. Trudno jest być prorokiem i przewidzieć, czy one się przyjmą. Jednak wolno mu wyrazić swoją opinię, że powinny.
Odchlewić - najbardziej chyba obrazowym wytłumaczeniem tego słowa, jest taka oto sytuacja : Wchodzimy do pokoju naszego dziecka (a nie byliśmy w nim od kilku dni), ciśnienie nam gwałtownie wzrasta i nie pozostaje nam nic innego, jak odchlewić pokój naszego potomka. Oldboy myśli, że żadne inne słowo : sprzątnąć, posprzątać, wyczyścić nie oddaje ogromu pracy jaki nas czeka. Cytat z internetu : "On uważa się za uciemiężonego bo musi na święta odchlewić samochód."
Googlowanie - oznacza czynność tak powszechną w dzisiejszych czasach, że nie można się bez tego słowa obejść. Chodzi o specyficzny sposób zdobywania wiedzy, polegający na wpisywaniu słów kojarzących się z tematem do wyszukiwarki Google.
Nie wiemy jak powinniśmy to pisać gdyż nawet w najbardziej "postępowych" słownikach, jak powiedzmy - słownik gwar miejskich i młodzieżowych - słowo to nie występuje.
I znów pisownię ustalamy sobie przez googlowanie ;).
- googlowanie - 63 200 (a drugi raz 62 900 trafień) - ciekawe jak to możliwe, że wyniki dwukrotnego sprawdzenia tego samego słowa różnią się ?
- guglowanie - 13 400 wyników (jak widać słowo się przyjmuje, bo ulega dalszemu spolszczeniu - czytanie 'oo' jako 'u' to nie jest specjalność naszego języka)
- góglowanie - 224 trafione - miłośnicy nowoczesności nie lubią tzw. "polskich liter" czyli tych właściwych tylko dla naszego języka - chętnie pozbyliby się 'ó' (u zamkniętego) zupełnie
p.s. Oldboy zachęca wszystkich do tworzenia nowych słów - myślcie ! wymyślajcie !
Każdy może przejść do historii tworząc nowe słowa ;)
Z ostatniej chwili : i-słownik.pl (słownik slangu informatycznego) podaje, że czasownik 'to google' został już wprowadzony do Oxford English Dictionary. Tym samym w języku angielskim już jest prawidłowym słowem. Podaje także trzy polskie formy tego czasownika w dwóch odmianach : guglić (googlić), guglać (googlać), guglować (googlować). Intuicja językowa Oldboya podpowiada, że forma ostatnia ma największe szanse utrwalenia się w języku polskim. Słowa te nie trafiły do innych słowników. Są nadal nieprawidłowe.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Proszę, postaraj się aby był rzeczowy.